Koncert Noworoczny po raz siódmy

W Nakle nad Notecią tradycją stało się muzyczne witanie Nowego Roku. W 2024 tradycji musiało stać się zadość, a to za sprawą VII Nakielskiego Koncertu Noworocznego, który odbył się 7 stycznia.

Wydarzenie za każdym razem cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było w tym roku. Ostateczny sold out nastąpił przeddzień koncertu. Mury świątyni pw. św. Stanisława BiM w Nakle nad Notecią już przed godziną 18:00 wypełnione były po brzegi. Najpierw muzyczne powitanie zaserwowała Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis z Bernardem Chmielarzem na czele. Pierwszym utworem było "Cinema Paradiso". Następnie głos zabrał Cezary Nelkowski. Dla konferansjera była to druga "noworoczna" wizyta w nakielskiej świątyni, co podkreślił, chwaląc panującą w niej atmosferę. Pozostając w temacie świąt Bożego Narodzenia, w pierwszych muzycznych blokach muzycy raczyli nas kolędami i utworami o tematyce świątecznej, a wspierali ich soliści - sopranistka Katarzyna Jaracz, tenor Szymon Rona oraz gwiazda wieczoru Kasia Moś. Usłyszeć można było: "Nie było miejsca dla Ciebie", "Wśród nocnej ciszy", "Mizerna cicha", "Z narodzenia Pana", a także "Mary, did you know". Publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami, a sami występujący kilkukrotnie powracali na scenę. W kolejnych blokach tematycznych nie zabrakło znanych i lubianych na całym świecie dzieł takich jak np. aria Sandora "Wielka sława to żart" z operetki "Baron Cygański", którą wykonał Szymon Rona, aria Ilony "Kiedy skrzypki grają" z operetki "Cygańska Miłość" w wykonaniu Katarzyny Jaracz, czy też "Natural Woman" w którym Arethę Franklin z powodzeniem zastąpiła Kasia Moś. Publikę pomiędzy poszczególnymi blokami sprawnie prowadził Cezary Nelkowski, który od czasu do czasu dzielił się anegdotami i żartami. W imieniu organizatorów noworoczne życzenia słuchaczom złożył dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury Michał Dubkowski. Prawie 2 godziny muzyki minęły w mgnieniu oka. Kasia Moś pożegnała się z nakielską publicznością utworem Sama Smith'a "Writhing's on the Wall" - utworem znanym z filmu o przygodach Agenta 007 pt. "Spectre". To była prawdziwa "kropka nad i" całego wydarzenia, a zarazem popis muzycznych możliwości artystki. Mimo to publiczność nie odpuściła. Owacje na stojąco zostały nagrodzone dwoma dodatkowymi smaczkami: Marszem Radetzky'ego oraz polką Straussa "Grzmoty i Błyskawice". Artyści, m.in. z rąk burmistrza Sławomira Napierały, otrzymali bukiety róż w podziękowaniu za fantastyczny występ, który z pewnością na długo zapadnie w pamięci nakielskim sympatykom muzyki.

Organizatorami koncertu był Nakielski Ośrodek Kultury, Gmina Nakło nad Notecią oraz Parafia pw. św. Stanisława BiM w Nakle nad Notecią.

Serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnych!

Video: Karol Maliński
Tekst i zdjęcia: Szymon Niemczewski
@pempek__