Jarmark po raz 14.

Liczne stragany z tradycyjnymi wyrobami, żywnością, rękodziełem i pamiątkami, a wszystko okraszone występami artystycznymi. XIV Jarmark św. Wawrzyńca odbył się w minioną niedzielę w nowej lokalizacji.

Po mszy św. odprawionej o godz. 10:00 w Parafii św. Wawrzyńca, zgromadzeni w świątyni przemaszerowali w kierunku Śródmiejskiego Centrum Targowego przy ul. B. Krzywoustego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz nakielskich imprez, po raz pierwszy odbywało się w tym miejscu. Po dotarciu do celu, miał miejsce krótki koncert Orkiestry Dętej OSP pod kierownictwem Krzysztofa Marlewskiego. Następnie głos zabrała Agnieszka Misiorek-Franków, która na scenę zaprosiła Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomira Napierałę, Przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Wiśniewskiego, Dyrektora Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasza Pasiekę, Jacka Paula - wiceprezesa Pomorsko-Kujawskiego Związku Pszczelarzy oraz Ludwika Żurka - przewodniczącego Koła Pszczelarzy w Nakle nad Notecią. Po odegraniu Hejnału Nakielskiego, Przewodniczący RM w krótkim przemówieniu złożył życzenia dyrekcji i pracownikom MZK, które w tym roku obchodzi 60-lecie działalności. W związku z niedawnym Światowym Dniem Pszczół przyznane zostały medale:

  • Medal ks. dr. Jana Dzierżona - Sławomir Napierała
  • Złota Odznaka PZP - Andrzej Płotka
  • Srebrna Odznaka PZP - Piotr Kuś

W dalszej części scena należała do artystów: Zespołu Pieśni i Tańca Krajna, Polskich Kwiatów, Nakielanek, Młodej Krajny oraz Jakuba Wiatra. Co jakiś czas pojawiał się tam również Dyrektor MZK, który przybliżał zgromadzonym to co dzieje się na straganach lub opowiadał o ciekawostkach związanych z Jarmarkiem. Wydarzenie staje się imprezą o zasięgu krajowym. Podobnie jak w poprzednich latach przyciągnął lokalnych kupców. Dotarli także sprzedawcy z ościennych powiatów. Gościliśmy także wystawców z różnych części Polski. W tym roku dotarli oni m.in. z województw: pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego. Jarmark był okazją do degustacji lokalnych specjałów kulinarnych, takich jak pieczywo, sery, wędliny, miody, a także regionalnych potraw. Jarmark św. Wawrzyńca jest więc wydarzeniem łączącym religię, tradycję, kulturę i handel, który od wieków pełni ważną rolę w życiu wielu społeczności.

Główny organizator wydarzenia - Muzeum Ziemi Krajeńskiej - składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia: Urzędowi Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią, a szczególnie pracownikom Zespołu Infrastruktury Drogowej, Nakielskiemu Ośrodkowi Kultury, Lokalnej Grupie Działania Stowarzyszeniu Partnerstwo dla Krajny i Pałuk, Kołu Pszczelarzy w Nakle nad Notecią, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, Parafii pw. św. Wawrzyńca, Straży Miejskiej, Komendzie Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, Nakielskiej Administracji Domów Mieszkalnych, Komunalnemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji. Osobne podziękowania kierujemy do artystów, którzy swoimi występami uświetnili imprezę: Zespołowi Pieśni i Tańca Krajna, Młodej Krajnie, Nakielankom, Polskiemu Kwiatowi i Jakubowi Wiatrowi. Dziękujemy także Nakielanom, którzy mieszkają w pobliżu Śródmiejskiego Centrum Targowego za niekorzystanie z parkingów w czasie Jarmarku, jednocześnie przepraszamy za niedogodności.

fot. Szymon Niemczewski
video: Karol Maliński