W rocznicę polskiego Verdun
W rocznicę bitwy o Paterek, delegacje zebrały się przy tamtejszym rondzie, by uczcić 106. rocznicę wydarzenia.
7 lutego przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, Klubu Żołnierzy Rezerwy, harcerze Hufca ZHP Nakło oraz uczniowie ZS-P w Paterku, z dyrektor Aliną Sławkowską na czele, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Bohaterów Powstania Wielkopolskiego.
Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka przybliżył rys historyczny wydarzeń sprzed 106 lat. Na koniec burmistrz Sławomir Napierała podziękował wszystkim za udział i pamięć.
Przypomnijmy. W trakcie trwania Powstania Wielkopolskiego, 7 lutego 1919 r., Niemcy wznowili działania wojenne i w ataku odrzucili powstańcze oddziały z Paterka aż do Studzienek. Te ostatnie w kontrataku odbiły wieś, po czym obie strony toczyły przewlekle walki pozycyjne. Intensywność prowadzonych tu działań zapisała się w historii jako Verdun Polski.
Warto zauważyć, że wzniesiony w 1922 r. pomnik, uszkodzony przez Niemców podczas okupacji, został odbudowany w 1946 r., ale różni się od pierwotnego. Przede wszystkim z uwagi na wybudowane rondo został nieco przesunięty, a poza tym z siedmiu zdobiących go tablic z nazwiskami poległych powstańców, ocalała tylko jedna i znajduje się w zbiorach nakielskiego muzeum.