Tysiące słuchaczy na FMNN

Już po raz trzeci w Nakle nad Notecią odbył się Festiwal Muzyka nad Notecią. Wydarzenie przyciągnęło do naszego miasta istne tłumy miłośników muzyki tegorocznych artystów FMNN. Co ciekawe, kolejny rok z rzędu, słuchacze przyjechali na Festiwal z najróżniejszych zakątków naszego kraju.

2 września o godz. 10:00 Rodzinnym Turniejem Siatkówki Plażowej rozpoczął się event, który już na dobre wpisał się w nakielski kalendarz imprez - Festiwal Muzyka nad Notecią. Od godz. 13:30 na głodomorów czekała strefa foodtrucków, gdzie można było spróbować różnorodności kulinarnych smaków. O zadowolenie podniebień odwiedzających dbali wystawcy serwujący takie specjały jak m.in. burgery, frytki, burrito, zapiekanki, chrupiące kurczaki, lody tajskie, napoje czy choćby przekąski z jadalnych owadów. Nie mogło również zabraknąć namiotu Radia Nakło, w którym na żywo trwała relacja z FMNN. O godz. 17:00 otwarte zostały bramy strefy muzycznej, gdzie pod sceną pierwsze 250 osób otrzymały od wolontariuszek pamiątkowe opaski festiwalowe. Ponadto każdy z uczestników mógł skorzystać z fotobudki festiwalowej, wypełnionej personalizowanymi gadżetami do zdjęć, tak by na długo zapamiętać tegoroczną edycję FMNN. W strefie muzycznej stanęła instalacja w postaci "kostki", która w nocy rozbłysnęła na różowy kolor - temat przewodni 3 edycji festiwalu.

Punktualnie o godz. 17:30 na scenie pojawił się Jacek Pawlewski, pełniący funkcję tegorocznego przewodnika po występach naszych artystów, który w zabawny sposób animował publiczność do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu. Pierwszym muzykiem, który pojawił się na scenie, był Kamil Kmieć. Wokalista, a jednocześnie gitarzysta, zaprezentował publiczności nieco spokojniejsze covery przebojów cenionych przez siebie artystów. Jak zapowiadał, tak też uczynił, ponieważ było to zdecydowanie muzyczne odprężenie, a zarazem idealne wprowadzenie do kolejnej części FMNN, czyli koncertu MoreLess. Aleksandra Bednarek, Joanna Sufleta, Ewa Bednarek i Maciej Stawiski przygotowali dla słuchaczy istny soulowo-popowy koktajl. Publika chętnie śpiewała z wokalistkami, co było rozgrzewką przed daniami głównymi tego wieczoru - koncertami headlinerów.

Pierwszą z nich była Marika. Marta Kosakowska, której towarzyszyli: Kuba Kotowicz (wibrafon), Jarek Kaczmarczyk (saksofon/flet), Gniewomir Tomczyk (perkusja), Szymon Klekowicki (puzon/tuba/wokal), Miłosz Oleniecki (instrumenty klawiszowe) oraz Grzegorz Stec (realizator), stworzyli na scenie energetyczną bombę. Wokal, muzyka, wizualizacje i światła tworzyły idealną kompozycję. Żywiołowy występ wypełniony był głównie utworami z najnowszego albumu "Cykl" - bardziej taneczną i elektroniczną odsłoną oblicza artystki. Nie zabrakło jednak największych hitów Mariki, takich jak np. "Moje serce". Marta chętnie dzieliła się ze sceny przemyśleniami i doświadczeniem, które dopełniały prezentowane utwory. Po występię i bisie każdy chętny miał możliwość zamienić kilka słów z Mariką, zdobyć autograf czy wspólne zdjęcie.

Danie głównie nr 2 to Dwa Sławy. Rado Radosny, Astek, a z nimi Młody Jedi za deckami. Jedno było pewne - to nie będzie zwykły koncert. Raperzy są znami z tego, że ich występy to hip-hopowy stand-up. Nie inaczej było w Nakle nad Notecią. Muzycy obdarowali publikę gadżetami, które dostali w prezencie od organizatorów, okraszając każdy z upominków zabawnym komentarzem. Jednak to muzyka była najważniejszym aspektem koncertu. Radas i Jaras zaprezentowali nie tylko utwory z "Z Archiwum X2", ale praktycznie całej dyskografii. Było energicznie, a całość świetnie została ograna humorem. Publika chętnie współpracowała z raperami, czy to machając rękoma w rytm muzyki, czy też wykrzykując z nimi wspólnie refreny. Jarosław i Radosław zdecydowanie podbili serca festiwalowiczów!

Następnie na scenie pojawił się P.A.F.F. DJ zaprezentował wypełniony po brzegi hitami set. Z racji, że Paweł jest również producentem muzycznym, w jego selekcji nie zabrakło autorskich utworów, czy też niekonwencjonalnych mash-up'ów i remix'ów. Godzinny występ był nie lada gratką dla miłośników muzyki elektronicznej i klubowej. P.A.F.F. wypełnił noc tanecznymi rytmami i elektryzującymi dźwiękami, zmieniając festiwalową strefę muzyczną w klubowy parkiet. W powietrzu wyczuwalna była energia publiki, która entuzjastycznie reagowała na każdy kolejny utwór. Umiejętność mieszania różnych gatunków przez Pawła stworzyła dynamiczny i niesamowity set, który z pewnością na długo zapadł w pamięci słuchaczy.

Publika, choć już idealnie przygotowana na ostatnie danie główne, poddana została jeszcze jednej rozgrzewce. DJ Ajsen postanowił upewnić się, że na koncercie Smolastego bankowo nie zabraknie energii. Po krótkiej muzycznej weryfikacji, w postaci viralowych hitów, które publika wyśpiewywała na przemian z okrzykami przywołującymi Norberta, na scenie pojawił się obecny król polskich list przebojów. "Herbata z Imbirem", "Duże oczy", "Pijemy za lepszy czas", "Papito" czy ostatnia współpraca z Dodą "Nim zajdzie słońce" to tylko niektóre z singli, które pokochali słuchacze, a które wybrzmiały w Nakle nad Notecią. Słuchając koncertu, miało się wrażenie, że każdy utwór, który prezentuje Norbert, jest przebojem. Kilkutysięczny tłum wyśpiewywał je wspólnie ze Smolastym, a wśród publiki widoczne były liczne transparenty z prośbą o wspólne wykonanie piosenek na scenie. Kilku szczęśliwcom się powiodło i mieli okazję pojawić się na niej u boku Smolastego, DJ'a Ajsena i gitarzysty Jakuba Laszuka podczas wykonywania bisów. Jak sam artysta przyznał, był to jeden z najdłuższych koncertów z trasy, z racji zakończenia wakacji i docenienia atmosfery, która panowała na Festiwalu Muzyka nad Notecią.

Jest nam niezmiernie miło, że kolejny raz mogliśmy dostarczyć Wam wydarzenie, które tak ciepło przyjęliście. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze przypuszczenia, co jak najbardziej cieszy i motywuje do dalszego działania. Gośćmi FMNN byli w tym roku mieszkańcy m.in.: Warszawy, Wrocławia, Szczecina, Trójmiasta, Łodzi, Bydgoszczy, Torunia, czy Piły, co świadczy, że wieść o naszym wydarzeniu niesie się daleko, a co za tym idzie wieść o samym Nakle nad Notecią dociera tak szeroko, co również cieszy. Szczerze Wam dziękujemy! Dziękujemy też wszystkim, bez których to wydarzenie nie odbyło się w takiej formie. Dziękujemy za Waszą pracę i wkład - całej obsłudze technicznej, ochronie, służbom medycznym i ratunkowym, ekipie Food Truck on Tour, naszym wolontariuszom i wszystkim, których nie wymieniliśmy, a którym dziękujemy. Jeśli chociażby wywiesiłeś plakat w wystawie swojego sklepu czy lokalu - dziękujemy Ci!

Organizatorami wydarzenia byli: Nakielski Ośrodek Kultury i Gmina Nakło nad Notecią. Za wsparcie wydarzenia bardzo dziękujemy spółce Nakielski Sport.

Zamykamy trylogię FMNN. Mamy jednak nadzieję, że zobaczymy się ponownie w 2024, a Wy będziecie razem z nami. Do zobaczenia za rok!

#FMNN
#NAKLOVE
#MUZYKAnadNotecia

Tekst: Szymon Niemczewski | FMNN
fot. Szymon Niemczewski @pempek__
z wyjątkiem zdjęć strefy foodtruck: Karol Maliński
dron: Karol Maliński

Dziękujemy!