Pojazdy elektryczne a elektromobilność
17 października odbyło się kolejne już spotkanie w ramach programu Human Smart City. Prelegentem był przedstawiciel firmy Enea (rejon Nakło nad Notecią) - Stefan Piasecki, który przybliżył słuchaczom temat punktów ładowania pojazdów elektrycznych w kotekście elektromobilności.
Na wstępie zgromadzeni na Przystani Powiatu Nakielskiego (jednego z partnerów projektu HSC) dowiedzieli się trochę o historii samochodów elektrycznych. To właśnie pojazdy elektryczne były jednymi z pierwszych samochodów wykorzystywanych do przemieszczania się ludzi. Prelegent zwrócił uwagę, na fakt iż w przypadku tego typu pojazdów, jak w większości inowacji technologicznych, występują zarówno zalety jak i wady. Pokonanie 100 km samochodem elektrycznym kosztuje zaledwie ok. 10 zł. Zdecydowaną zaletą jest możliwość przejechania nawet 500 km na jednym ładowaniu. Pojemność akumulatora spada jednak do ponad 50% przy niskich temperaturach (-20 stopni Celsjusza). Niestety główną przyczyną małej ilości tego typu samochodów jest ich główna "wada" czyli koszt. W Europie prym wiedzie Norwegia, w której tego typu pojazdy stanowią ponad 60% nowo zarejestrowanych aut.
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych można podzielić na trzy grupy:
- wolne – o prądzie zmiennym o mocy poniżej 11 kW AC,
- średnio szybkie – o prądzie od 11 do 22 kW AC,
- szybkie – o prądzie od ok. 50 kW DC.
W ramach programu HSC w Nakle nad Notecią planowany jest montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Uczestnicy spotkania otrzymali materiały promujące powyższy program, a także mieli możliwość wypełnienia ankiet dotyczących pilotażowych rozwiązań.
Organizatorem spotkania był partner programu Human Smart City, realizowanego przez Gminę Nakło nad Notecią - Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Nakielskiej OIKOS.
Warto przypomnieć, iż Gmina Nakło nad Notecią jest beneficjentem środków pochodzących z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna, w ramach którego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło konkurs „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Na 78 złożonych wniosków o dofinansowanie, Nakło nad Notecią znalazło się w wąskim gronie laureatów (25 miast), którzy otrzymali środki na działania mające na celu wprowadzenie inteligentnych rozwiązań w obszarze funkcjonalnym miasta.